Elektrik Proje Çizimi

Elektrik Proje Çizimi

Elektrik Proje Çizimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Yeni yapılarda elektrik kullanımının yapılabilmesi için elektrik proje çizimi şarttır. Bu projenin onayı alınmadan hazır olan yapıya elektrik akım izni verilmez. Peki elektrik projesi nasıl çizilir? Hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir? 

 

Elektrik projeleri için birden fazla değerlendirme kriteri olduğu gibi birçok detay da vardır. Projelerde fiyatlandırmanın neye göre yapıldı, projeyi kimin çizdiği, hangi program ile çizildiği, örneklerde hangi bilgiler kullanıldığı önemlidir. 


Elektrik Proje Çizimi Nasıl Yapılır? 

 

Elektrik projesinin hazırlık aşamasında elektrik mühendisi mimari projeyi inceler. Elektrik iç tesisatının geçeceği hat bodrum, çatı ve ara katlar dahil bütün alanları için hesaplanır. Elektrik projesi, mimari proje ile eşdeğer olmalıdır. Eğer projeler arasında uyuşmazlık var ise ölçek büyütülmeli ve proje hakkında detaylı bilgiler not edilmelidir. Olması gereken proje ölçekleri her yapı için ayrı değere sahiptir. Bu değer: 

Vaziyet planları için: 1/1000 

Kat planları için: 1/50 

Ayrıntılar için :1/20 olmalıdır. 


 

Proje çizilirken, aynı plana sahip katlar ve daireler için aynı ölçü ve proje teslim edilir. Giriş kat haricinde diğer katlar tek plan üzerinden değerlendirilebilir. Kuvvetli akım projeleri için prizler için ayrı linyeler oluşturulmalıdır. Aydınlatma linyeleri 1,5 mm bakır yapılı iletkenle tesis edilmektedir.  

1 aydınlatma linyesinden 9, priz linyesinden 7 çıkış verilebilmektedir. Banyo ve mutfaklar mutlaka projede işaretlenmelidir. Her katta asla atlanmamalıdır.  


 

Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi betonarme kirişlerde buatların çok zora kalmadıkça kullanılmamasıdır. Elektrik projeleri çizimi için en önemli hususların başında işlemi yapacak firmanın ya da mühendisin işinin ehli olmasıdır. Çünkü proje içerisinde yapılan en ufak hata sonrasında elektrikten kaynaklı daha ciddi sorunların yaşanmasına sebep olacaktır. 


Elektrik Proje Çizimi Programı Nedir? 

 

Elektrik proje çizimi autocad programı ile yapılmaktadır. Elektrik elektronik mühendisleri tarafından kullanılan bu program ile ölçümü yapılan alan evrene kaydedilir. Bütün ölçüleri ile gerekli hesaplar yapıldıktan sonra yapılan proje kaydedilir. 


Müstakil Ev Elektronik Projesi 

Elektrik projelerinde birden fazla çeşit bulunmaktadır. Her yapının farklı bir mimari projesi olduğu gibi elektrik iç ve dış tesisatı için de farklılık ortaya çıkacağı açıktır.  Müstakil evler proje çizimi için en kolay düzey yapılardır. Tek kat olması belirli sayıda olması projenin hazırlanması açısından oldukça önemlidir. 

AVM Elektrik Projesi Çizimi 

AVM elektrik projeleri genel hatları ile büyük detaylara sahiptir. Alanın genişliği her ne kadar projeyi detaylandırsa bile her katın planının aynı olması işi kolaylaştırmaktadır. 

Okul Elektrik Projesi 

Okul elektrik tesisatı, ilerleyen süreçte asla sorun çıkmaması gereken yerlerden birisidir. Bu hususa dikkat edilerek elektrik tesisatını yapacak firmanın tecrübesi dikkate alınmalıdır. 

 

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN