Elektrik Proje Çizimi Fiyatları 2020

Elektrik Proje Çizimi Fiyatları 2020

Elektrik Proje Çizimi Fiyatları 2020 

Her türlü yapıda olmazsa olmaz işlerin başında elektrik tesisatı gelir. Peki elektrik proje çizimi fiyatları 2020 yılında hangi rakamlarda seyrediyor? 

 

Elektrik projelendirmesi olmadan yapı ruhsatı için onay verilmez. Eksiksiz ve kusursuz bir elektrik tesisatının onaylanması ve yapı için kullanılır hale getirilmesi gereklidir. Ancak bu proje işleminin maktu fiyatlandırılması söz konusudur. Peki elektrik projesi çizimi fiyatları ne kadardır? Hangi işlemler yapılır ve elektrik tesisatı için gerekli bu projeye ne kadarlık bir bütçe ayırmak gereklidir? 


Elektrik Proje Çizimi Fiyatları Nasıl Hesaplanır? 

 

2020 yılı içerisinde yapılarda elektrik tesisatı için yapılan projeler için ortalama tutar 700 TL ve üzerindedir. Bu fiyat içerisinde mühendislik ücreti de bulunmaktadır. Fiyatlandırma yapılırken öncelikli bilinmesi gereken husus, yapı tipidir. Yapı cinsi çok katlı mı, müstakil mi yoksa kamuya açık bir alan mı olduğu belirtilmelidir.  

 

Aynı zamanda projenin çizileceği alan genişliği çok önemli etkendir. Proje çizilecek alanın metrekaresi hesaplanır ve toplamda tesisat döşenecek alan belirlenir. Proje bedeli alanın metrekare cinsinden birim fiyatı ile hesaplanmaktadır. Aynı zamanda bu rakama mühendis kontrol tutarı da eklenir. Yine kontrol bedeli de birim fiyat üzerinden hesaplanır. Proje hesabına açık alanlar da kapalı alanlara eklenerek yapılır. 


Elektrik Proje Çizimi Fiyatları İçin Belirleyici Faktörler 

 

Elektrik proje çizimi fiyat teklifi verirken dikkat edilmesi gereken husus yapının kullanım amacıdır. Aynı amaca uygun yapılarda tek örnek proje kullanılabilir. Elektrik mühendisi tarafından tek örnek proje hazırlanması tüm yapıya uygulanabilmesi demektir. Hastaneler, apartmanlar, AVM ve okullar bu gruba girmektedir. Oysa, kompleksler ve tesisler bu gruptan farklı olarak işlem görmektedir. Bu tarz yapılarda ofisler, binalar, otoparklar farklı alanlarda ve birden fazla olabileceği için elektik projesi fiyatlandırması da değişiklik gösterecektir.  

 

Fiyat belirtilirken toplam kapalı alan hesaba katılmış olur. Elektrik projesi sadece yeni yapılarda değil eski yapıların tadilata girmesi durumunda da kullanılmaktadır. Aynı çatı altında iki farklı yapının söz konusu olması yine fiyatın metre kare üzerinden hesaplanması ile neticelendirilmiş olacaktır. 

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN